Bebek Emzirmenin Altın Kuralları

Bebek emzirme; bebek bakımı ve beslenmesi özellikle ilk kez çocuk sahibi olmuş anne ve baba adayları için araştırılarak doğru bilgi edinilmesi gereken bir konudur. Kulaktan dolma bilgilerle çocuk beslemek ve bakımını yapmak yerine araştırarak tecrübe sahibi anne ve babalardan doğru bilgileri öğrenmeli ve uygulamalısınız. Bizler sizin ve bebeğiniz için faydalı olacağını düşündüğümüz emzirme hakkında önemli noktaları sizlerle paylaşacağız.

Yenidoğan emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlamalısınız. İlk emzirmede süt renginin sarıya yakın renkte gelmesi normaldir. Bu ilk süt antikor yönünden oldukça zengindir ve bebeğinizin bağışıklık sistemi için çok çok faydalıdır. Bu ilk süt dünyaya yeni gözlerini açmış bebeğinizin özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterir. Daha sonra ki emzirmeler de sütünüzün renginin giderek açılması normaldir. Endişe edecek bir durum yoktur.

Bebeğiniz her ağladığında emzirmelisiniz. Bebek emzirirken meme başıyla birlikte etrafındaki kahverengi bölgeyi de ağzına almasını sağlayınız. İlk başta sütünüz gelmezse hemen süt yok diye bebeğe biberon vermeyiniz. Boşta olsa emmesini sağlayarak süt hücrelerinin uyarılmasını sağlamalısınız.

İlk 6 ay anne sütü yeterlidir. Ek gıdalara ilk 6 aydan sonra başlamalısınız. Sık sık emzirme süt hücrelerini uyaracak ve süt üretiminizi arttıracaktır. Meme başında ilk başlarda hafif ağrı sızı olabilir. Birkaç emzirmeden sonra geçecektir. Krem vb. ürünleri meme başı için kullanacaksınız bebeği emzirmeden önce meme başını silmeli ve kremden temizlemelisiniz .

Bebek emzirilirken dik tutulmalıdır. Böylece genzine sıçramasını önlemiş ve daha rahat şekilde beslenme sağlamış olursunuz.

Bebeğinizin boyu ve kilo artışını düzenli olarak takip ederek sütünüzün yeterli gelip gelmediğini öğrenmelisiniz. Bu bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.